21 kwietnia 2025

Słowa pożegnalne po śmierci

Ojca Świętego Franciszka

Drodzy Bracia i Siostry,

w poniedziałek, w Oktawie Wielkiej Nocy, odszedł do Domu Ojca Papież Franciszek. Przez ponad 12 lat prowadził wspólnotę Kościoła, naśladując w posługiwaniu Piotrowym wzór biedaczyny z Asyżu.

Przez lata swojego pontyfikatu pozostawił nam zadania wyjścia na peryferie z prawdą Ewangelii. Uczył nas o świętości z sąsiedztwa, a żeby to osiągnąć trzeba było „zejść z kanap". Uczył nas wdzięczności za dar stworzenia, bo przecież wszyscy jesteśmy braćmi. Pragnął, byśmy pamiętali, że światło wiary ma rozświecać nasze życie, bo przecież Bóg umiłował nas, a Serce Jezusa zostało za nas przebite na krzyżu. Dwukrotnie w czasie pontyfikatu otworzył Drzwi Święte Jubileuszu. Za pierwszym razem, gdy chciał pogłębić nauczenie o Miłosierdziu Boga oraz w czasie trwającego Jubileuszu, by zapewnić wspólnotę Kościoła świętego, że nadzieja zawieść nie może. 

Dziś o poranku stanął przed Obliczem Boga Miłosiernego, którego głosił i któremu bezgranicznie ufał. Niech Miłosierny Bóg wynagrodzi mu trud prowadzenia wspólnoty Kościoła, a Maryja Matka Miłosierdzia wyprasza mu radość życia wiecznego. 

Wszystkich wierzących w naszej Ojczyźnie proszę, by w najbliższych dniach zanoszone były modlitwy o dar życia wiecznego za zmarłego Papieża Franciszka.

✠ Tadeusz Wojda SAC
Arcybiskup Metropolita Gdański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

ks. Jan Uchwat

Używamy plików cookies Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności i plików Cookies .
Korzystanie z niniejszej witryny internetowej bez zmiany ustawień jest równoznaczne ze zgodą użytkownika na stosowanie plików Cookies. Zrozumiałem i akceptuję.
116 0.084588050842285