21 marca 2025

Pola Nadziei 2025!

Niech dobro zakwitnie!

Pola Nadziei 2025!  Niech dobro zakwitnie!

W naszej parafii ponad tysiąc żonkili wykonali członkowie Koła Rękodzieła Artystycznego „Mróweczki” a rozprowadzają kwiaty uczniowie ze szkół:  KSP „Kaziuki”, SP 92 i SP „Fregata”

Ogłoszenia na 23 marca 2025

Za tydzień, w niedzielę 30 marca przed kościołem odbędzie się akcja „Pola nadziei 2025”. Grupa uczniów w żółtych koszulkach pod opieką nauczycieli z naszej szkoły parafialnej Kaziuki będzie kwestować na rzecz hospicjów, w zamian za datki wręczać będą żonkile.

*****************************************************************************************************************

Każdego roku wiosną z inicjatywy hospicjów, w całej Polsce odbywają się zbiórki, których znakiem rozpoznawczym są żonkile, wręczane przez wolontariuszy w zamian za datki. Celem akcji jest zbiórka na rzecz podopiecznych hospicjów, a także zwrócenie uwagi na ideę opieki hospicyjnej.

Pola Nadziei na Pomorzu wraz z wydarzeniami towarzyszącymi, pozwalają zebrać środki, m. In. na rzecz: Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku i Domu Hospicyjnego Caritas im. Św. Józefa w Sopocie

Pola Nadziei pomagają hospicjom finansować opiekę nad dorosłymi i dziećmi, którzy potrzebują całodobowego, profesjonalnego wsparcia. Słowo hospicjum wywodzi się od łacińskich słów hospes – „gość” i hospitium – „gościna”. Zespoły hospicyjne odpowiadają na medyczne, ale również zwyczajne, ludzkie potrzeby pacjentów: bliskości, rozmowy. W swojej misji kierują się hasłem „Hospicjum to też Życie”.

Pierwsze Pola Nadziei zakwitły w szkockim Edynburgu, zorganizowane przez Fundację Marie Curie Cancer Care. Stamtąd też przywędrował do nas zwyczaj darowania żonkili osobom przyłączającym się do zbiórki. Żonkil w tej tradycji symbolizuje triumf poświęcenia nad egoizmem, miłości nad śmiercią. Co roku na początku października, w okolicach Międzynarodowego Dnia Opieki Paliatywno-Hospicyjnej, ludzie na całym świecie sadzą żonkile przed szkołami, szpitalami, urzędami, w parkach i na skwerach. Wiosną, kiedy kwitną, ośrodki hospicyjne organizują wielką zbiórkę na rzecz ich podopiecznych. Ubrani na żółto wolontariusze wręczają je darczyńcom w zamian za datek do puszki. Polska historia Pól Nadziei zaczęła się w 1998 r. w Krakowie, dzięki Hospicjum św. Łazarza. W 2003 roku akcja nabrała charakteru ogólnopolskiego i organizowana jest w kilkudziesięciu miastach.

 https://www.polanadzieinapomorzu.pl/

 

ks. Jan Uchwat

Używamy plików cookies Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności i plików Cookies .
Korzystanie z niniejszej witryny internetowej bez zmiany ustawień jest równoznaczne ze zgodą użytkownika na stosowanie plików Cookies. Zrozumiałem i akceptuję.
116 0.074340105056763