3 lutego 2025

Jubileusz i odpusty

Kościoły jubileuszowe w archidiecezji gdańskiej.

  1. Bazylika Archikatedralna pw. Trójcy Świętej w Gdańsku-Oliwie;
  2. Bazylika Mariacka pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gdańsku;
  3. Bazylika Morska pw. Królowej Polski w Gdyni;
  4. Bazylika pw. św. Brygidy w Gdańsku;
  5. Bazylika pw. św. Mikołaja w Gdańsku;
  6. Sanktuarium Miłosierdzia Bożego – kościół pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Gdańsku-Strzyży;
  7. Sanktuarium Matki Boskiej Królowej Polskiego Morza w Swarzewie;
  8. Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej w Gdańsku-Żabiance;
  9. Sanktuarium Matki Boskiej Licheńskiej Bolesnej Królowej Polski w Gdyni-Babich Dołach;
  10. Sanktuarium Matki Boskiej Królowej Polski, Orędowniczki Pojednania w Łęgowie;
  11. Sanktuarium Matki Boskiej Saletyńskiej w Gdańsku-Sobieszewie;
  12. Sanktuarium Matki Boskiej Trąbkowskiej w Trąbkach Wielkich;
  13. Sanktuarium Matki Boskiej Brzemiennej w Gdańsku-Matemblewie;
  14. Sanktuarium Matki Boskiej Łaskawej – kościół pw. św. Piotra i Pawła w Gdańsku;
  15. Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych w Rumi;
  16. Sanktuarium Pasyjno-Maryjne – kościół pw. św. Anny w Wejherowie;
  17. Sanktuarium św. Wojciecha w Gdańsku-Świętym Wojciechu;
  18. kościół pw. Bożego Ciała w Gdańsku-Pieckach;
  19. kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gdyni;
  20. kościół pw. św. Andrzeja Boboli w Gdyni-Obłużu;
  21. kościół pw. św. Antoniego w Gdyni-Wzgórzu św. Maksymiliana;
  22. kościół pw. św. Ignacego Loyoli w Jastrzębiej Górze;
  23. kościół pw. św. Józefa w Gdańsku;
  24. kościół pw. św. Mikołaja w Gdyni-Chyloni;
  25. kościół pw. św. Walentego w Gdańsku-Matarni;
  26. kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Żukowie; 
  27. kościół pw. Zesłania Ducha Świętego w Sopocie.

Zgodnie z normami Penitencjarii Apostolskiej, z pielgrzymowaniem do kościołów jubileuszowych związany jest przywilej uzyskania odpustu zupełnego dla siebie lub dla zmarłego. By mieć udział w tej łasce Roku Jubileuszowego należy ponadto: 

  • trwać w stanie łaski uświęcającej i wykluczyć jakiekolwiek przywiązanie do grzechu, co wiąże się z koniecznością przystąpienia do sakramentu pokuty a także z przyjęciem Komunii Świętej;
  • odmówić modlitwę zgodnie z intencjami Papieża;
  • wziąć udział we Mszy św. albo innym nabożeństwie liturgicznym, adoracji Najświętszego Sakramentu lub pobożnym rozmyślaniu;
  • odmówić Wyznanie wiary, „Ojcze nasz” i dowolną modlitwą do Najświętszej Maryi Panny.

Dar odpustu można uzyskać dwukrotnie w ciągu dnia, zachowując powyższe warunki, jednak z intencją ofiarowania drugiego odpustu dla zmarłego, co wiąże się z przystąpieniem drugi raz tego samego dnia do Komunii Świętej podczas Mszy Świętej.  

Wierni, którzy nie będą mogli uczestniczyć z ważnych powodów w uroczystych nabożeństwach, pielgrzymkach i pobożnym nawiedzeniu, będą mogli uzyskać odpust jubileuszowy na tych samych warunkach, jeśli odmówią we własnym domu lub w miejscu, gdzie przebywają z przyczyn niezależnych od nich, modlitwę „Ojcze nasz”, Wyznanie wiary w jakiejkolwiek dopuszczonej formie i inne modlitwy zgodne z intencjami Roku Świętego, ofiarowując swoje cierpienia lub trudności życiowe.

Z udzielonych przywilejów można korzystać przez cały Rok Święty, tj. od 29 grudnia 2024 r. do 28 grudnia 2025 r.

ks. Jan Uchwat

Używamy plików cookies Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności i plików Cookies .
Korzystanie z niniejszej witryny internetowej bez zmiany ustawień jest równoznaczne ze zgodą użytkownika na stosowanie plików Cookies. Zrozumiałem i akceptuję.
116 0.060405015945435