Ogłoszenia

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

5. Niedziela Wielkiego Postu, 29.03.2020 r.

 

1. W związku z decyzją Ministra Zdrowia z dnia 24 marca br. związaną ze stanem epidemii w Polsce liczba uczestników Mszy Św. nie może przekraczać 5 osób. W praktyce oznacza to, że we Mszy Św. uczestniczą Przedstawiciele Rodziny, która zamówiła intencję, ale z zachowaniem rozporządzenia ministerstwa, czyli nie więcej niż 5 osób. Pozostałych wiernych gorąco prosimy o modlitwę w domach, biorąc udział w Mszy w. transmitowanej w środkach społecznego przekazu. Dziękujemy za zrozumienie tej trudnej sytuacji.

2. Przypominamy o udzielonej dyspensie Metropolity Gdańskiego od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych i świątecznych Mszach Świętych.

Dyspensa dotyczy wszystkich wiernych Archidiecezji Gdańskiej oraz wszystkich osób przebywających na jej terenie i pozostaje w mocy aż do odwołania.

3. Osoby, które z niej korzystają, prosimy o duchową łączność ze wspólnotą Kościoła za pośrednictwem transmisji Mszy Świętych w środkach społecznego przekazu /wykaz transmitowanych Mszy Św. znajdziemy na stronie internetowej parafii/.

4. Jak przeżyć Mszę Św. za pośrednictwem mediów? W odpowiedzi na to pytanie pomoże kilka porad, które znajdziemy na naszej stronie internetowej.

5. Zachęcamy do Komunii duchowej. Jest to akt modlitewny, którego celem jest osiągnięcie takiej bliskości z Jezusem, jaką daje nam przyjmowanie Jego Ciała i Krwi. Choć Komunia duchowa jest ograniczona tylko do wewnętrznego aktu wiary, jednak może przynieść pogłębienie więzi z Jezusem. Aktualna sytuacja związana z pandemią i możliwością zarażania się, wpisuje się w katalog przyczyn aktów Komunii duchowej. Więcej informacji na ten temat znajdziemy na naszej stronie internetowej.

6. Stolica Apostolska udziela specjalnych odpustów dla wiernych w obecnej sytuacji pandemii /szczegóły na stronie internetowej/.

7. Ogłoszony przez władze cywilne stan epidemii zagrażający ludzkiemu życiu i zdrowiu można uznać za niemożność przystąpienia do spowiedzi. Zgodnie z nauczaniem Kościoła wszyscy wierni, którzy ze względu na obecne ograniczenia wynikające ze stanu epidemii nie mogą w bliskości Świąt Wielkanocnych przystąpić do spowiedzi indywidualnej, otrzymają łaskę przebaczenia wszystkich grzechów, jeśli spełnią dwa konieczne warunki. Są nimi: żal doskonały i postanowienie przystąpienia do spowiedzi sakramentalnej, jak to tylko będzie możliwe. Akt żalu doskonałego daje człowiekowi stan łaski uświęcającej, w którym może przyjmować Komunię Świętą /sakramentalnie lub duchowo/. Więcej informacji znajdziemy na stronie internetowej parafii.

8. Codziennie w godz. 11.00. – 13.00.oraz 19.00. – 20.00. będzie możliwość przystąpienia do sakramentu pokuty, z zachowaniem przepisów odnośnie ilości osób, które mogą przebywać jednocześnie w kościele. W przypadku, gdy będzie więcej osób niż 5, konieczne będzie oczekiwanie przed kościołem.

9. Okres Komunii Św. wielkanocnej trwa w tym roku do 7 czerwca. W odpowiednim czasie, gdy będzie to już możliwe, zorganizujemy dni spowiedzi, podczas których wszyscy praktykujący obecnie akt żalu doskonałego, będą mogli przystąpić do sakramentu pokuty.

10. Codziennie o godz. 20.30. w naszym kościele kapłani i siostry zakonne odmawiają różaniec w intencji chorych oraz o ustanie epidemii. Prosimy o duchową łączność i rodzinną modlitwę w naszych domach.

11. Ponawiamy prośbę, by w duchu miłości bliźniego, zainteresować się sąsiadami, szczególnie ludźmi starszymi, którym nasza pomoc jest w tym czasie bardzo potrzebna, choćby w temacie zrobienia zakupów.

12. Przez cały czas obowiązywania stanu epidemii czynne jest tylko jedno wejście do kościoła /od strony ul. Pilotów 5/.

13. Informacja dla rodziców dzieci klas trzecich: planowanie i organizowanie uroczystości Pierwszej Komunii Świętej będzie uzależnione od aktualnej sytuacji epidemicznej oraz wytycznych władz państwowych i kościelnych.

14. Przy wyjściu z kościoła ustawiliśmy skarbonę do której można składać ofiary na kościół w miejsce zwyczajowej tacy. „ Bóg zapłać”. Dziękujemy też za ofiary składane na konto, a przeznaczone na bieżące utrzymanie parafii.

15. Zachęcamy do odwiedzania naszej strony parafialnej -oprócz informacji i ogłoszeń znajdziemy tam także nr telefonu i adres mailowy parafii.

16. W minionym tygodniu odprowadziliśmy na cmentarz naszych zmarłych parafian:

+ Józef Niedźwiecki z ul. Nagórskiego /l. 70/

+ Agnieszka Cieszyńska z ul. Pilotów /l. 85/

+ Marian Filipek z ul. Dywizjonu /l. 76/

Dobry Jezu….

Parafianom i Gościom życzymy błogosławionego nowego tygodnia.

 

 

Parafia p.w. Św. Kazimierza w Gdańsku Zaspie © 2014 Frontier Theme